• Ekonomické a administratívne služby v podnikaní

• Odkaz na učebný plán odboru ekonomické a administratívne služby v podnikaní

Kritériá na prijímacie skúšky pre školský rok 2024_2025.pdf

Charakteristika:

Výchova a vzdelávanie v študijnom odbore 6352 M obchod a podnikanie sa organizuje dennou formou štúdia. Ciele vzdelávania žiakov smerujú do troch základných oblastí: rozvoj osobnosti žiaka, príprava pre život v občianskej spoločnosti a príprava na pracovné uplatnenie.

Odborné vzdelávanie v tomto študijnom odbore vytvára predpoklady pre získanie kompetencií potrebných pre uplatnenie sa v rôznych okruhoch pracovnej činnosti v oblasti ekonomiky, administratívy a podnikania, v oblasti obchodu a cestovného ruchu. Dôraz je položený na prípravu absolventa so všeobecnovzdelávacím základom, s odbornými teoretickými a praktickými zručnosťami, ktoré bude vedieť aplikovať v praxi. Vzdelávací program je rozvrhnutý tak, aby umožňoval absolventom získať širší rozsah kompetencií, ktoré im umožnia hľadať a nachádzať zamestnanie v širšej oblasti trhu práce, prípadne umožní ich bezproblémovú rekvalifikáciu.

Všeobecná a odborná zložka vzdelávania vychádza zo skladby všeobecno-vzdelávacích a odborných predmetov rámcového učebného plánu ŠVP pre skupinu študijných odborov 63, 64 Ekonomika a organizácia, obchod a služby I, II., ktorý schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 7. februára 2013 pod číslom 2013-762/1889:23-925 s účinnosťou od 1. septembra 2013 začínajúc prvým ročníkom.

V oblasti všeobecného vzdelávania je vzdelávanie a príprava v oblasti Jazyk a komunikácia zameraná na slovnú a písomnú komunikáciu, ovládanie oznamovacieho odborného prejavu v slovenskom jazyku, na vyjadrovanie sa v bežných situáciách spoločenského a pracovného styku v dvoch cudzích jazykoch .

Vo vzdelávacej oblasti Človek a hodnoty sa žiaci oboznamujú so základnými princípmi etiky, morálky, etická výchova vychádza z princípu prosociálnosti, empatie alebo výchovy smerujúcej k získaniu znalostí v oblasti náboženstva.

V oblasti Človek a spoločnosť sa oboznamujú s dejinami a vývojom ľudskej spoločnosti a jej právnymi aspektami a so základnými poznatkami z oblasti štátu a práva, aktívnej občianskej angažovanosti a k pochopeniu ekonomického života spoločnosti.

V oblasti Človek a príroda sa vyučujú predmety chémia a geografia, ktoré sú nevyhnutné pre výkon jeho povolania.

V oblasti Matematika a práca s informáciami si žiaci osvojujú základy matematiky a informatiky.

V oblasti Zdravie a pohyb sa vyučuje predmet telesná a športová výchova, v ktorom si žiak rozvíja svoju telesnú zdatnosť a pohybovú výkonnosť.

V oblasti odborného vzdelávania je teoretické vzdelávanie zamerané na oblasť ekonomického vzdelávania, vedie žiaka k získaniu základných poznatkov z makroekonómie a mikroekonómie, k porozumeniu vzťahov v trhovej ekonomike, podnikových činností, účtovníctva a daní, pracovnoprávnych vzťahov a pod. Poskytuje žiakovi potrebné vedomosti zo základov podnikania a manažmentu, pripravuje ich aktívne rozhodovať o svojej profesijnej kariére a uplatniť sa na trhu práce, myslieť a konať ekonomicky a ekologicky, prispievať k dosahovaniu vyššej kvality svojej práce. Umožní mu získať vedomosti z umenia rokovať s ľuďmi, vedieť s nimi nadväzovať kontakt a správne s nimi komunikovať.

Vo vzdelávacej oblasti praktická príprava si žiak osvojuje zručnosti a pracovné návyky potrebné pre výkon technicko-administratívnych činností v obchodných podnikoch v oblasti obchodu a cestovného ruchu. V rámci praktickej prípravy si upevní svoje vedomosti v praktických cvičeniach, ako sú cvičenia z účtovníctva, hospodárska korešpondencia, podnikateľské analýzy, poradenstvo pre podnikateľov, informatika pre podnikateľov a preverí si svoje zručnosti v oblasti podnikania v rámci voliteľných predmetov, a to aplikovaná ekonómia,  dane pre podnikateľov, bankovníctvo pre podnikateľov, cestovný ruch, viac ako peniaze a tiež na praxi.

Späť na ponuku odborov