• Erasmus+ 2019

Rozvoj odborných kompetencií v službách a remeslách II.

Projekt s názvom "Rozvoj odborných kompetencií v službách a remeslách II.“  je určený pre siedmych učiteľov a 18 žiakov Strednej odbornej školy techniky a služieb  v Brezne, ktorí študujú v učebných odboroch hostinský, hostinská a predavač a v študijných odboroch spoločné stravovanie, mechanik počítačových sietí a strojárstvo. Projekt je zameraný na potreby rozvíjať odborné, jazykové a kultúrno-sociálne zručnosti a kompetencie žiakov v odbornej príprave v oblasti techniky a služieb a skvalitnenie a na získanie nových skúseností a odborných zručností pedagógov školy.

Do dnešného dňa sa stáž uskutočnila v dvoch krajinách a v troch partnerských organizáciách.

V Českej republike na stredných odborných školách:

Střední škola hotelnictví a gastronomie v Prahe zorganizovala mesačnú stáž pre žiakov gastronomických odborov (štyria kuchári a čašníci) v Hoteli Step v Prahe. Tento rok sa k nim pridali aj dve predavačky, ktoré spoznávali sortiment tovaru v potravinách Billa v Prahe.

Stredná odborná škola v Ústí nad Labem pripravila po druhýkrát mobilitu pre 6 žiakov technických odborov (strojárov a mechanikov počítačových sietí), ktorí pracovali tri týždne v strojárskej firme Kolbenschmidt a vo firme Tetanet.

V Severnom Írsku zabezpečila takmer štvortýždňovú stáž pre 6 študentov jazyková škola North West Academy v Londonderry. Tohto turnusu sa zúčastnili jeden strojár, jeden mechanik počítačových sietí a štyria žiaci, ktorí pracovali v zariadeniach spolocného stravovania v kuchyni alebo v obsluhe.

Hlavným cieľom projektu je nadobudnutie nových odborných zručností a osobnostný rast žiakov, ktoré by im po ukončení štúdia zvýšili šance uplatniť sa na domácom aj európskom pracovnom trhu a získanie nových skúsenosti a zručností pedagogických zamestnancov v stredoškolskom odbornom vzdelávaní a tým zvýšiť kvalitu odborného vzdelávania na našej škole.

Žiaci pripravili prezentácie o ich stážach, prevádzkach, pracovnej náplni aj voľnočasových aktivitách. Účastníci projektu po absolvovaní stáže získali Europas-Mobility a certifikáty, čo bude ich veľkou devízou v ich profesionálnom raste.

Začiatkom júla 2020 máme naplánovanú stáž pre siedmych učiteľov odborných predmetov v rôznych oblastiach. Stáž je naplánovaná k partnerovi North West Academy v Londonderry, Severné Írsko. No dnes nie je nič isté a uvidíme ako sa situácia na Slovensku a celom svete vyvinie.