Počiatky histórie denného stredoškolského odborného štúdia na Horehroní sa datujú na 1.septembra 1951. Začínajúce päťdesiate roky boli poznamenané prudko sa rozvíjajúcim ťažkým priemyslom a Horehronie sa ocitlo v situácii nedostatku strednotechnických kádrov. Ministerstvo školstva tak reagovalo na žiadosť riaditeľa Strojární Piesok o založenie Priemyselnej školy strojníckej a dalo súhlas na zriadenie VYŠŠEJ PRIEMYSELNEJ ŠKOLY STROJNÍCKEJ pri Strojárňach Piesok (VPŠS).
Školský rok 1962/1963 sa začal v novej budove v Brezne. Rekonštrukcia rozostavanej budovy ONV sa skončila až 15.10.1962, dovtedy sa vyučovalo v dvoch smenách na ZDŠ na Štúrovej ulici. Bývalá SPŠS disponovala na to obdobie špičkovým vybavením. Strojárske dielne predstavovali kompletnú vybavenosť porovnateľnú so strojárskymi podnikmi a učebňa výpočtovej techniky bola vybavená počítačom, ktorý zaberal dve miestnosti. Vyučovali prostredníctvom neho informatiku a výpočtovú techniku nielen žiakov SPŠS, ale tiež žiakov miestneho gymnázia. V školskom roku 1988/89 sa dokončila prestavba a rekonštrukcia školy, dokončili sa dielne pre elektro-odbory, vznikli nové odborné učebne a šatne.V roku 1994 bola škola vybratá konkurzom MŠSR ako jedna z 20 pilotných škôl programu PHARE - " Reforma odborného vzdelávania a prípravy ". Experiment sa začal v školskom roku1995/1996.
V roku 2002 škola v rámci projektu INFOVEK SLOVENSKO vybudovala prvú multimediálnu počítačovú učebňu s pripojením na internet.
Rok 2005 bol ďalším zlomovým rokom v histórii našej školy, keď sa Stredná priemyselná škola v Brezne spojila s Dievčenskou odbornou školou v Piesku a vzniká tak „nová“ Spojená škola v Brezne.
V roku 2008 sa k Spojenej škole v Brezne pripája tretia organizačná zložka SOU Mládežnícka 3, Brezno - Mazorníkovo ako Stredná odborná škola.
Počiatky učňovského školstva sa v Brezne datujú na rok 1952. Toto obdobie sprevádzali veľké ťažkosti, pretože na tú dobu neboli ešte poznatky o pedagogickej práci a nebolo odborníkov pre výchovu a vzdelávanie. Veľké problémy boli i so zabezpečením vhodných priestorov pre teoretické vyučovanie. Tento problém sa riešil rekonštrukciou starej školy na Rázusovej ulici. Napriek tomuto riešeniu podmienky pre vzdelávanie boli veľmi zlé, hlavne, čo sa týkalo hygieny a hlučnosti. I v takýchto podmienkach nadšenie pedagógov zabezpečovalo, na tú dobu, kvalitnú výchovu a vzdelávanie. V roku 1965 vedenie Mostárne Brezno pristúpilo k výstavbe novej školy, ktorá bola daná do užívania v roku 1967 a postupne sa areál dobudovával. Naše učilište sa zaraďovalo medzi popredné učilišťa v kraji a za 50 rokov existencie vychovalo 6719 absolventov. Medzi aktivity školy patrila družba so školou vo Warene, v bývalej NDR i družba so slovenským gymnáziom v Bekéscabe. K všestrannému rozvoju osobnosti prispievala i kultúrno-osvetová činnosť a športová činnosť.
V minulosti sa žiaci masovo zúčastňovali na činnosti krúžkov, organizovali sa rôzne súťaže, na ktorých sme získavali popredné umiestnenia. Historickým medzníkom v živote SOU je 1. apríl 1991, kedy sme sa oddelimitovali od materského podniku Mostáreň Brezno a naším novým zriaďovateľom sa stalo MH SR. Za metodickej pomoci pracovníkov odboru riadenia SOU sa nám podarilo prekonať množstvo prekážok, s ktorými SOU zápasilo. Podarilo sa nám rekonštruovať vodovod, uskutočniť plynofikáciu, rekonštruovať strechy a kúrenie, čím SOU získalo solídne podmienky pre výchovu a vzdelávanie.Od 1. júla 2001 prešla zriaďovateľská funkcia na krajské úrady a od 1. júla 2002 pod Banskobystrický samosprávny kraj.
Od 1.septembra 2008 bolo Stredné odborné učilište vyradené zo siete škôl a pričlenené k Spojenej škole v Brezne, ako jedna z jej organizačných zložiek s názvom Stredná odborná škola. Doposiaľ posledná zmena bola zrealizovaná 1.septembra 2010. Zmenilo sa sídlo Strednej odbornej školy z Mládežníckej 3 na Laskomerského 3, čím sa všetky tri zložky Spojenej školy sústredili v jednej budove.
Premenovanie školy na Strednú odbornú školu techniky a služieb sa udialo 1.9.2014.