Projekt Tradícia a kvalita - modernizácia strojárskych dielní na SOŠ TaS Brezno

• Popis projektu

Stručný popis projektu:

Stredná odborná škola techniky a služieb realizuje projekt s názvom Tradícia a kvalita – modernizácia strojárskych dielní na SOŠ TaS Brezno.

Hlavný cieľ  projektu:

Zvýšiť  počet  žiakov v strojárskych odboroch a vytvoriť podmienky, ktoré reflektujú potreby zamestnávateľov regiónu.

Pre splnenie cieľa projektu v projekte realizujeme tieto hlavné aktivity:

• Aktivita č.1 – Obstaranie a modernizácia materiálno – technického vybavenia dielní
          • Aktivita č.2 – Stavebná úprava a rekonštrukcia vnútorných priestorov dielní

Časová realizácie projektu je od 01/2019 do 03/2020.

V projekte sme sa zamerali predovšetkým na modernizáciu strojárskych dielní, ktoré v čase svojho vzniku predstavovali špičkovo vybavené pracovisko pre praktickú prípravu strojárskych a kovoobrábacích profesií. V súčasnej dobe je nevyhnutné toto pracovisko, pre zachovanie jeho kvality, modernizovať a to predovšetkým vybudovaním CNC pracoviska, vybaveného CNC zariadeniami (sústruh, obrábacie centrum) so simulátormi riadenia, ktoré umožní zosúladiť prípravu žiakov učiacich sa v skupine odborov, prislúchajúcich k ŠVP 23, 24 Strojárstvo a ostatná kovospracujúca výroba I., II., ktoré má škola zaradené v sieti odborov s platným ŠVP a aktuálnymi ŠkVP, v ktorých je programovanie CNC zariadení súčasťou nielen teoretickej, ale aj praktickej prípravy. Túto našu iniciatívu podporujú aj zamestnávatelia v regióne, s ktorými aktívne spolupracujeme pri praktickej príprave našich žiakov a to jednak pri tvorbe ŠkVP ako aj pri realizácii praktickej prípravy – odborného výcviku a odbornej praxe na pracovisku zamestnávateľa, v zmysle §8 zákona č. 61/2015 Z.z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Výsledkom projektu bude  naplnenie  merateľných ukazovateľov:

• Kapacita podporenej školskej infraštruktúry stredných odborných škôl – 90 žiakov
          • Počet podporených SOŠ, ŠH, SPV, SOP ( nie COVP) - 1
          • Počet renovovaných verejných budov - 1 Podlahová plocha renovovaných verejných budov – 845 m2

Situácia po realizácii projektu a udržateľnosť projektu

Po realizácii projektu bude v rámci

Aktivity č.1 – Obstaranie a modernizácia materiálno – technického vybavenia dielní

zakúpené, inštalované a uvedené do vyučovacieho procesu toto materiálno-technické vybavenie:

• Hrotový sústruh – 6 ks

• Hrotový sústruh – 1 ks

• CNC sústruh – 2ks (sústruh na opracovanie kovov, zostava obsahuje 2 ks simulátorov riadenia)

• Obrábacie centrum – 1 ks (CNC 3 osé obrábacie centrum na opracovanie kovov, 1 ks simulátor riadenia)

• Pracovný stôl – 16 ks (Stôl na ručné spracovanie kovov, obsahuje zásuvkový kontajner)

• Zverák – 16 ks

• Stolová vŕtačka – 2 ks

• Školská súprava – 15 ks  (Školský stôl a 2 stoličky s nastaviteľnou výškou, budú umiestnené v učebniach CNC)

• Pracovné stoly – 20 ks (Pracovné stoly  so skrinkou, pre umiestnenie simulátorov riadenia CNC zariadení v 2 miestnostiach)

V rámci Aktivity č.2 – Stavebná úprava a rekonštrukcia vnútorných priestorov dielní

Bude zrealizovaná stavebná rekonštrukcia dielní, vrátane výmeny elektroinštalácie a dielo odovzdané dodávateľom na užívanie.

Podrobný popis stavebných úprav:

• Úprava podláh v celom priestore dielní – odmastenie, vyčistenie, protišmykový, umývateľný poter

• Vymaľovanie celého priestoru dielní, vrátane úpravy „vyspravenie“ stien

• Vybudovanie priemyselnej zásteny (polykarbonát vsadený do oceľovej konštrukcie)  do výšky cca 2m na rozdelenie sústružníckej dielne na 2 samostatné časti,

• Výmena súčasnej priemyselnej zásteny  za novú (polykarbonát vsadený do oceľovej konštrukcie)

• Zväčšenie dverového otvoru, inštalácia dvojkrídlových dverí

• Zväčšenie prechodu – odstránenie časti priečky s dverami v časti dielňa CNC sústruhy

Z osadenia do prevádzky nových nakupovaných strojov je potrebné a nevyhnutné urobiť úpravu elektroinštalácie v celom priestore školských strojárskych dielní, ktorá už nevyhovuje požiadavkám, vrátane osvetlenia pracovných priestorov. Výmena elektroinštalácie pozostáva z výmeny rozvádzačov, výmeny káblov, parapetných žľabov pre zásuvky, výmena vypínačov, chráničiek, svietidiel v súlade s projektom elektroinštalácie a vypracovania revízie.

Hodnoty merateľných ukazovateľov projektu, vplyv aktivít na ich dosiahnutie

V rámci projektu po realizácii aktivít budú naplnené tieto merateľné ukazovatele:

• P0068 Kapacita podporenej školskej infraštruktúry stredných odborných škôl – 90 žiakov
          • P0310 Počet podporených SOŠ – 1 (Stredná škola – žiadateľ je jednou školou využívajúcou výsledky projektu)
          • P0291 Počet podporených COV – 0
          • P0374 Počet renovovaných verejných budov – 1 (Po rekonštrukcii to bude budova dielní školy)
          • P0614 Podlahová plocha renovovaných verejných budov – 845 m2